Profesyonel Makyaj

Profesyonel Makyaj

Profesyonel Makyaj

 1. Profesyonel makyaj başlamadan önce cilt temizlenir ve kremle nemlendirilmelir.
 2. Profesyonel makyaj yaptırmadan önce; istediğiniz standarttaki makyaj türünü ayrıntıları ile belirlemelisiniz. Makyajınız özel bir güne uygulanacağı için; oldukça kalıcı ve hoş gözükmelidir.
 3. Daha sonra makyaj bazı kullanılarak; baz her yere eşit şekilde yayılır.
 4. Makyaj bazı olarak adlandırılan ürünler, gözeneklerin kapanmasını sağlar. Sürüldüğünde cildi yumuşak hale getirir. Bazı makyaj bazları güneş koruma faktörü de içerir.
 5. Makyaj bazı sürüldükten sonra tv ürünleri ile makyaja başlanır.
 6. Makyaja ilk olarak fondöten sürmekle başlanır. Fondöten özel ürünlerden seçilir. İsim yapmış markaların fondötenleri kullanılarak; ciltte kusursuz bir görüntü yaratılır. Fondöten; fırça ile sürülmelidir. Gözenekler eşit derecede kapatılmalıdır.
 7. Krylon marka fondötenler cilt makyajı için tercih edilebilir. Cildi çok iyi örten bir yapısı ve uyumlu bir kıvamı vardır. Fondöten üzerine kullanılacak transparan pudra da, Krylon ürünlerinden seçilebilir.
 8. Fondöten uygulamasının ardından; ciltteki fondöteni sabitleyecek; pudra sürülür. Pudra renksiz olmalıdır. En iyi tutucu özelliğe sahip pudralar; renksiz pudralardır.
 9. Profesyonel makyajda kullanılacak farlar; genelde organik makyaj malzemelerinden seçilir. Organik malzemelerde de birçok renk bulunur. Makyajın nasıl gözükmesini istiyorsanız; o şekilde bir makyaj uygulaması yaptırmalısınız.
 10. İstenirse buğulu bir makyaj uygulatabilirsiniz. Daha normal bir günde ise; far doğal renkli fakat, kaliteli duran bir tarzda yapılabilir. Profesyonel makyajda; far sürülmeden önce far bazı uygulaması yapılır. Renkler daha canlı durur. Makyaj belirli bir saatten sonra bozulmaya başlar. Bu bozulmanın önüne geçmek için; makyaj bazları kullanılır.
 11. Cildiniz son rötuşlardan sonra pürüzsüz ve oldukça canlı hale gelmiş durumda olmalıdır. Daha sonra; ten rengine ve giyilecek kıyafete uygun far rengi tespit edilerek; gözlere uygulanır. Gözlere verilecek şekil ve gözün yapısına göre çeşitli teknikler uygulanabilir. Bu tamamen sizin görüşünüze kalmış bir durumdur.
 12. Rimel uygulaması da; profesyonel bir şekilde yapılacaksa; öncelikle takma kirpik takılarak uygulanmalıdır.
 13. Yanakların yapısı ve ten renginin durumuna göre allık uygulaması yapılır. Allık genellikle; yukarı doğru ve yumuşak hareketlerle uygulanır. Yüzde kalıp halinde durmaması sağlanır. Mat allık kullanılabildiği gibi; ışıltılı ve simli allıklarda tercih edilebilir.
 14. Profesyonel makyaj Dudaklar; Dudak bölgesi özel fırça yardımı ile boyanmalıdır. İstenilen renk rujun tonlarında bir kalem seçilerek; dudak çevresi boyanır. Böylelikle dudaklar daha dolgun gözükür.
 15. Dudak renginin daha fazla ön planda olması istenilirse; rujun üzerine parlatıcı uygulanmalıdır. Dudaklar küçük ise; parlatıcı uygulamak daha ideal bir seçimdir.